Přejít na hlavní obsah
European Vocational Skills Week
A Creative Partnership to help children dream big

Kreativní partnerství, které pomáhá dětem s velkými sny

Čím chcete být, až vyrostete? Kdybyste tuto otázku před pár lety položili žákům třídy 5. D Základní školy a mateřské školy ANGEL v Praze 12, možná by se vám, stejně jako mnoho dalších dětí v jejich věku, svěřili se svými sny stát se reprezentačními fotbalisty, popovými hvězdami nebo prostě jen slavnými tiktokery.

Kdo by těmto malým dětem vyčítal, že mají velké sny? Ve věku pouhých 10 až 12 let mají před sebou ještě mnoho let „nudného“ studia, než se setkají s realitou.

Co kdyby se ale tyto mladé, kreativní mozky daly motivovat k tomu, aby je předměty jako matematika, přírodověda, dějepis a zeměpis skutečně bavily? Mohl by se tak otevřít zcela nový svět příležitostí pro další generace matematiků, vědců, historiků a geologů?

Díky programu Kreativní partnerství, což je iniciativa spolufinancovaná z fondů EU, která zavádí do výuky více příležitostí k tvořivému učení, děti ve školách, jako je Základní škola a mateřská škola ANGEL, rychle zjistí, že škola může být zábavnější a jejich budoucnost pozitivnější, než si kdy dokázaly představit.

Program Kreativní partnerství

Program Kreativní partnerství, který v Česku slaví již desátý rok, je vzdělávací iniciativou, která do výuky zavádí více příležitostí k tvůrčímu učení. Program zve do tříd umělce a další kreativní lidi, kteří spolupracují s učiteli a vedou děti k tomu, aby si osvojily kreativnější způsoby učení.

Katarína Kalivodová,ředitelka organizace Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání, která v České republice program zastřešuje, vysvětluje, jeho principy.

„Snažíme se na systémové úrovni rozvíjet něco, čemu říkáme kreativní učení,“ říká Katarína. „Kreativní lidé pocházejí ze všech oblastí kulturního a kreativního sektoru a patří mezi ně vizuální umělci, herci, tanečníci, hudebníci,designéři, architekti,spisovatelé atd.Tito kreativní lidé mají často jiný pohled na věc, který není omezen tradičním pedagogickým myšlením.“

Kreativní návyky mysli

Program Kreativní partnerství vychází z výzkumu britského akademika, spisovatele a sociálního podnikatele Billa Lucase, který vytvořil rámec „kreativních návyků mysli“.

„Doufáme, že podporou ‚kreativních návyků mysli‘ přispějeme k větší zvídavosti, spolupráci, vytrvalosti, disciplíně a představivosti,“ říká Katarína. „To pomáhá žákům rozvíjet dovednosti a základní kompetence, které mladí lidé obecně potřebují, pokud chtějí v moderní době uspět.“

Katarína vysvětluje, že kreativní odvětví přináší nástroje, které učí děti rozvíjet kreativní a analytické myšlení. V mnoha ohledech by studenti tyto dovednosti obvykle nerozvíjeli až do zahájení vysokoškolského studia.

„Jde o to změnit, jak lidé přemýšlejí,“ uvádí Katarína „Umožňuje to mladým lidem přemýšlet o problému a neučí je pouze jeho řešení.“

Je to taková zábava, že žáci zapomínají, že se učí

Základní škola a mateřská škola ANGEL je jednou z více než 50 škol v Česku, které tento tříletý program využívají. V prvním roce programu spolupracovali mladí žáci na základní škole ANGEL na tvůrčích vzdělávacích akcích, které jim pomohly s vědeckými projekty.

Děti z 5. třídy prostřednictvím své učitelky Evy Cupalové uvedly: „V hodinách přírodovědy jsme se naučili animační dovednosti, které nám pomohly rozvíjet praktické chápání vědy. Byla to zábava a věda nás začala více zajímat.“

Ve druhém roce teď mladí studenti stejným způsobem přistupují k výuce dějepisu.

Katarína vysvětluje, jak se Kreativní partnerství zaměřuje více na projektovou práci než na tradiční výuku ve třídě. Žáky povzbuzuje k tomu, aby stáli v centru vlastního učení a formativně se posouvali k stanoveným cílům   a dokumentovali svůj progres prostřednictvím  umění a tvůrčí činnosti. Josu motivováni, aby malovali plakáty, psali, recitovali básně a hráli divadelní hry. 

„Někdy si žáci v našem programu neuvědomují, že se učí,“ říká Katarína. „I v hodinách matematiky nebo zeměpisu jsou volnější, otevřenější a méně stresovaní.“

Cesta k povolání po ukončení základní školy

Program Kreativní partnerství vytváří příležitosti napříč celým vzdělávacím prostředím, od základního vzdělávání až po odborná vzdělávací centra, a vytváří tak vzdělávací příležitosti pro děti ve věku od 6 do 18 let.

Katarína vysvětluje, že program je zvláště úspěšný při zlepšování výsledků vzdělávání u dětí s nízkou úrovní akademické motivace. Mnoho z těchto dětí pochází ze znevýhodněného prostředí a bez identifikovatelných vzorů mají  nízké aspirace.

„Takové děti vidíte v každé třídě,“ říká Katarína. „Kreativci a umělci přicházejí do tříd a spolupracují s učiteli, aby dětem pomohli objevit jejich potenciál a najít větší motivaci.“

Profesionálové z kulturního a kreativního sektoru se s třídou nejen podělí o své dovednosti, ale také upozorní na životní příležitosti, se kterými se mladí lidé ve škole možná dosud nesetkali.

„Mnozí z těchto mladých lidí se poprvé v životě setkají s možnými kariérními cestami a různými vzdělávacími možnostmi, které potřebují k dosažení svých cílů,“ říká Katarína. „To je důležité, protože v Česku v současné době pouze 4 % žáků, jejichž rodiče nemají středoškolské vzdělání, dosáhnou vysokoškolského vzdělání. Chceme být kreativní a změnit budoucnost těchto dětí k lepšímu.“

Další informace o programu Kreativní partnerství ve školách a odborných vzdělávacích centrech v Praze a celém Česku naleznete na webu SPKV Education.

Škola ANGEL získala finanční prostředky z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Evropského sociálního fondu na podporu pedagogických pracovníků.

Media Coverage

This article has been published in the Czech Republic by Týdeník Školství (in the magazine’s print edition).